Každý je sám sobě nejlepším lékařem

Pověry a mýty

 

ŠPENÁT OBSAHUJE ŽELEZO

    Neobsahuje téměř žádné železo, pokud nějaké vůbec obsahuje. K tomuto omylu došlo chybou při měření a přesto se tento omyl udržel v povědomí více jak půlstoletí. Špenát obsahuje mnoho vitamínů a prvků prospěšných pro organismus, proto by se konzumovat měl. Pozor by si měli dávat pouze lidé s nemocnými játry, kterým hrozí tvorba žlučových a ledvinových kamenů.

 

 

 ALKOHOL PODPORUJE TRÁVENÍ

    Alkohol naopak trávící proces stěžuje, protože játrům přidělává práci jeho odbouráváním. Relativní úleva pochází z anestetických účinků, kterými alkohol disponuje. Pokud chceme, aby nám dobře trávilo, je lepší jíst menší množství jídla s nízkým obsahem tuků.

 

 

ČÍM VÍCE SYROVÉHO ČESNEKU A CIBULE, TÍM LÉPE

    Syrový česnek je právem označován jako přírodní antibiotikum. Také tak by se s ním mělo zacházet. Ve větším množství by mohl způsobovat poruchu krvetvorby (destruktivně působí zejména na slezinu, ale i na játra a slinivku). Prospěšné množství je asi tak 1 - 1,5 stroužku v průběhu dne a to ještě jen při nějakém oslabení organismu, nikoli stále.

    Syrová cibule je rovněž velmi prospěšná jako přírodní léčivo. Měla by se používat jako prevence proti nachlazení a na zvětšenou prostatu, ale opět v rozumném množství (asi tak 1 malá v průběhu dne) a nikoli nepřetržitě. Obsahuje totiž velmi koncentrované silice, které ve větším množství působí nepříznivě zejména na trávicí trakt, játra a slinivku.

 

 

ČÍM VÍCE SYROVÉ ZELENINY, TÍM LÉPE

    Syrová zelenina je sice velmi prospěšná, hlavně pro konzumenty masa, ale využít její potenciál znamená, lehce ji tepelně opracovat. V syrovém stavu je nejen zdrojem vitamínů, ale působí i jako dobrý čistič střev a proto by se měla používat denně, v rozumném množství, aby se stačila střeva po pročištění přirozeně regenerovat. Prospěšné množství je asi tak 80 - 100 gramů v průběhu dne. Ovoce asi také tolik.

 

 LUŠTĚNINY KAŽDÝ DEN - TO NEJLEPŠÍ PRO ORGANISMUS

    Luštěniny jsou velmi dobré a zdravé, jen velmi těžko stravitelné a proto bychom je měli konzumovat v dětském věku nejvýše 1x za dva týdny a v dospělém věku 1x týdně. Ještě lepší je nekonzumovat luštěninu společně s masem, jinak je zátěž pro organismus zbytečně velká.

 

 JÍST JEDLÉ HOUBY JE MOŽNÉ BEZ OMEZENÍ MNOŽSTVÍ

    Houby (lesní a polní) jsou přínosem pro výživu svým obsahem těžkých kovů a vzácných kovů vůbec.  Je třeba myslet na to, že houba má v přírodě funkci lapače nečistot - převážně kovů. Záleží tedy na kvalitě ovzduší, jaký obsah těchto kovů mají. Pokud roste hub příliš mnoho, jako například před oběma světovými válkami (zbrojení znamenalo vyšší tavbu oceli a více splodin v ovduší) znamená to, že ovzduší je plné kovů. Z toho je třeba vycházet při odhadu množství vhodného ke konzumaci. V dnešní době roste hub opravdu nebývalé množství, což může být přisuzováno gigantickému industriálnímu rozvoji hlavně v Číně a Indii. Že se nás rozvoj průmyslu v Číně a Indii netýká ? Ale týká, ovzduším se k nám dostanou všechny možné splodiny. s je pojme i zemina, z ní je pohltí plodiny a rostliny, tedy i houby. Houby mají pak nejvyšší schopnost absorbce tohoto odpadu. Těžké kovy do organismu snadno dostaneme, ale velmi těžko se jich organismus zbavuje. Vysoký obsah těžkých kovů v organismu pak způsobuje disfunkce šh s 

    Houby pěstované ve sklepích mají složení odpovídající zemině nebo dřevině, do které jsou nasazené. Jsou z pohledu vysokého obsahu těžkých kovů mnohem menším nebezpečím.

 

SÓJA - NEJZDRAVĚJŠÍ PLODINA

    Sója je jistě zajímavá plodina a v dnešní době zdravých životních stylů patří k těm nejdiskutovanějším. Je ale třeba také vědět, že používat ji k pravidelné konzumaci má i svoje úskalí, která jsou mnohdy až zarážející. Již při denní dávce vyšší než 8g sojových bobů a mouky nebo 50g tofu nebo 100ml mléka nebo 30g misu nebo 60g sojových výhonků mohou přicházet negativní účinky na organismus. Doporučená denní dávka je cca 25 - 30g. Překročení denní dávky znamená vyšší zatížení a časem i destrukci tkání ovlivňujících především: hormonální systém (štítná žláza), plodnost a těhotenství, vznik rakoviny, Alzheimerova choroba, tvorba ledvinových kamenů, oslabení imunitního systému, alergie (vedle arašídů největší zdroj alergenů...cca 25-30).

    Se sójou tedy opatrně a pokud nám již tak chutná, že se bez ní nemůžeme obejít, tak fermentované produkty (tofu, misu), jsou v malém množství méně nebezpečné. Nezapomínejme také na to, že sója původně sloužila jako hnojivo jiných plodin.

 

    

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode